Žaislai berniukams ir mergaitėms–ar tikrai?

  •      Atrodo, kad XXI amžiuj, kai visi tik ir šneka apie lyčių lygybę ir tikrai daugelyje sričių visi pasistūmėjo pirmyn, yra viena vieta, kur, rodos, iš vietos nė per sprindį. Tai žaislai. Taip, taip, kažkodėl vis dar berniukams perkam mašinas, konstruktorius, o mergaitėms ką nors rožinio. Nelabai svarbu ką, bet vis tiek dažniausiai tai bus rožiniais drabužėliais aprengta lėlytė, rožinis vežimėlis, rožiniai žaisliniai namų apyvokos prietaisai ir daiktai, taip, taip, kartais perkamos net ir mašinytės, bet jos dažniausiai būna rožinės… Ir čia žaislų gamintojai, ypač didieji mane stebina. Dauguma (nors ir ne visi). Na, pavyzdžiui, toks grandas kaip LEGO. Šiomis dienomis (!) susigrizbo, kad jų kaldėlėmis žaidžia ir mergaitės, todėl sukūrė naują LEGO žaislą LEGO Friends (= draugai. Negaliu patikėti tuo). Dominuoja, žinoma, rožinė, purpurinė ir kitos pastelinės spalvos. Čia turėčiau patikslinti, stereotipiškai mąstoma, kad konstruktoriai ir kaladėlės yra “berniukiškas” žaislas. Bet ar tai tiesa? Ar mergaitės negali jais žaisti? O ar berniukai negali žaisti “moteriškais” žaislais, tarkim, kepti ir virti valgį virtuvėlėje? O mašinos – kam skirtos? Berniukams? O jūs ar jūsų žmona vairuojate? Taip? Tai kodėl jūsų duktė dar neturi nė vienos mašinytės? Žinau, kad šiai temai reikia laiko, kad situacija pasikeistų, bet…

    Labai sutinku su šia keturmetės Riley Maida citata: "Some girls like superheroes, some girls like princesses, some boys like superheroes, some boys like princesses. So why do all the girls have to buy pink stuff and all the boys have to buy different color stuff?"

    Ir su visu šiuo straipsniu, būtinai paskaitykite! http://www.huffingtonpost.com/2012/01/15/lego-friends-girls-gender-toy-marketing_n_1206293.html

    Žinot, žaislais dabar gyvenu, su tuo dažnai susiduriu ir manęs nepaliauja stebinti ši tema ir tiesą pasakius jaudinti. Gal prisimenate kaip atrodo žaislų parduotuvės? Aš prieš Kalėdas vienam dideliam prekybos centre net sustingau, bet gerai pagalvojus būtent taip arba labai panašiai atrodo dauguma žaislų parduotuvių:

     

    Tiesa, mes irgi savo verslo pradžioje padarėme tą pačią klaidą, suskirstę žaislus į “berniukiškus” ir “mergaitiškus”, bet labai labai greitai susivokėm, kad tokiame skirstyme tiesos nėra… Taip rūšiuodami žaislus galime nepastebėti tikrųjų vaiko pomėgių ir vaike taip ir neliks atskleisti jo individualūs sugebėjimai.